e-leoforos

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Θεατρο-Καθε χρονο, ιδια μερα  (Read 8134 times)
Alexlaw
Hero Member

View Profile
« on: April 08, 2008, 10:48:06 PM »

"Θα' ρχομαι καθε χρονο, ιδια μερα...Ακομη κι οταν θα γερασουμε και τα κοκκαλα μας θα' ναι ευθραυστα..."
Ενα απο τα πιο συγκινητικα κι αστεια θεατρικα εργα που γραφτηκαν ποτε, ενας υμνος για την αληθινη αγαπη
Ηρωες ο Τζον κι η Ντορις. Αυτος λογιστης κι αυτη νοικοκυρα. Παντρεμενοι (οχι μεταξυ τους), γυρω στα 25, με 3 παιδια εκαστος. Συναντιουνται τυχαια, η ελξη αμοιβαια,ο ερωτας κεραυνοβολος, το παθος τρελο, καταληγουν στο κρεβατι. Δε γινεται να τα τιναξουν ολα και να φυγουν μαζι (μιλαμε για δεκαετια του 50, οπου η ηλιθια μικροαστικη "ηθικη" ηταν πιο ηλιθια απο ό,τι σημερα). Δε θελουν να χασουν κι αυτην την υπεροχη τρελα που ενιωσαν. Τα βρισκουν καπου στη μεση. Καθε χρονο, την ιδια μερα, θα βρισκονται στο ιδιο δωματιο του ιδιου ξενοδοχειου και θα περνουν ενα Σαββατοκυριακο μαζι.
Σε εξι σκηνες εξελισσεται μια δυνατη ιστορια αγαπης που κραταει εικοσιπεντε ολοκληρα χρονια. Ο Τζον κι η Ντορις ωριμαζουν μεσα στον ερωτα τους. Κι ο θεατης συμμετεχει σ' αυτη τη διαδικασια, αλλοτε γελωντας κι αλλοτε δακρυζοντας. Και φευγει απο το θεατρο μ' ενα χαμογελο στην καρδια και την καρδια γεματη αστερια. Γιατι υπαρχει ακομη αληθινη αγαπη, δυνατη, τρελη, ειλικρινης. Αγαπη που γεμιζει την ψυχη. Κι ας μην φοραει νυφικο...
Ξεσπασμα ρομαντισμου απο μια ορκισμενη κυνικη ρεαλιστρια (εγω ειμαι αυτη). Και μονο γι' αυτο αξιζει τον κοπο η συγκεκριμενη παρασταση. Γερασιμε παρε την κοπελια και πατε οπωσδηποτε....
Τζον ο Αλεξανδρος Σταυρου- Ντορις η Μαριαννα Τουμασατου. Σκηνοθεσια Κωστας Αρζογλου
Στο θεατρο Εγνατια

Πώς να ξεφυγω, πώς ν' αλλαξω τη ζωή μου,
το συρματοπλεγμα να σπασω μια στιγμη;
Πόσο αγωνα εχω κανει στην ψυχη μου
για να διαλέγω τη δική μου φυλακη;
Αποστολία
Administrator
Hero Member

View Profile
« Reply #1 on: April 10, 2008, 03:42:32 AM »

Ωραίο ακούγεται... Θα πάω να το δω! Wink
Alexlaw
Hero Member

View Profile
« Reply #2 on: December 14, 2008, 06:33:25 PM »

Επανερχεται σε λιγες μερες, εχοντας στα μπαγκαζια του και τα θετρικα βραβεια κοινου για τους πρωταγωνιστες του.Οσοι δεν το ειδατε περυσι, η όσοι θελετε να το ξαναδειτε...σπευσατε!

Πώς να ξεφυγω, πώς ν' αλλαξω τη ζωή μου,
το συρματοπλεγμα να σπασω μια στιγμη;
Πόσο αγωνα εχω κανει στην ψυχη μου
για να διαλέγω τη δική μου φυλακη;
Αποστολία
Administrator
Hero Member

View Profile
« Reply #3 on: December 15, 2008, 10:17:27 AM »

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ  ΩΡΑ 9:00

Η αστεία ρομαντική κωμωδία του Μπέρναρντ Σλέηντ «Κάθε Χρόνο Ίδια Μέρα» ανεβαίνει στο Θέατρο Αλίκη Βουγιουκλάκη για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων σε σκηνοθεσία Κώστα Αρζόγλου με τη Μαριάννα Τουμασάτου και τον Αλέξανδρο Σταύρου.

Το έργο αποτέλεσε σημείο αναφοράς στην καριέρα του Αλέκου Αλεξανδράκη -  μια τεράστια επιτυχία που μοιράστηκε με τη Νόνικα Γαληνέα – γι’ αυτό και οι θεατρικές επιχειρήσεις Λεμπέση τιμώντας τον σπουδαίο ηθοποιό, το επέλεξαν να το παρουσιάσουν στη νέα θεατρική τους στέγη το Θέατρο Αλέκος Αλεξανδράκης στην Αθήνα.

Πρόκειται για μια από τις πιο πετυχημένες κωμωδίες δύο χαρακτήρων του Μπροντγουαίη και βρίσκεται στην ένατη θέση στην κατάταξη των μακροβιότερων παραστάσεων. Οι New York Times την χαρακτήρισαν ως «…την πιο αστεία κωμωδία σχετικά με τον έρωτα και τη μοιχεία,…αλλά και τόσο συγκινητική», ενώ το New York Magazine αναφέρει «…είναι συγκινητικά αστείο, συχνά συγκινητικό και λαθραία οξυδερκές σε όλη του τη διάρκεια».

Ο Σλέηντ  χειρίζεται με απίστευτη μαεστρία τις ανθρώπινες σχέσεις, οικογενειακές, φιλικές, ερωτικές αλλά και τα απλά πράγματα που αντιμετωπίζουμε όλοι στη καθημερινή μας ζωή. Στιγμές  κωμικές, στιγμές τραγικές που αναγνωρίζουμε σαν να ήταν δικές μας, και άλλες που πάντα ευχόμαστε να ζήσουμε. 

Το «Κάθε Χρόνο Ίδια Μέρα» πρωτοπαρουσιάστηκε στο Brooks Atkinson Theatre της Νέας Υόρκης στις 13 Μαρτίου 1975 και ήταν υποψήφιο για το βραβείο Tony, το οποίο κέρδισε η  Έλεν Μπερνστιν για την ερμηνεία της ως άπιστη σύζυγος. Το έργο βραβεύτηκε με το Drama Desk και κατόπιν ανέβηκε σε τριάντα χώρες ενώ το 1978 η ταινία με τον ίδιο τίτλο, σε σενάριο του συγγραφέα ήταν υποψήφια για Όσκαρ.

Η παράσταση ανεβαίνει σε μετάφραση Μιχάλη Παπαμιχάλη, σκηνοθεσία Κώστα Αρζόγλου, σκηνικά και κοστούμια Γιώργου Ασημακόπουλου,  μουσική επιμέλεια Ιάκωβου Δρόσου, φωτισμούς Παντελή Πετράκη.   
                          Τους ρόλους ερμηνεύουν η Μαριάννα Τουμασάτου και ο Αλέξανδρος Σταύρου.

Παραστάσεις :    1η  Εβδομάδα
(από 18/12  εώς 21/12) :                     Πέμπτη 18/12                       9:00 μ.μ. (Πρεμιέρα)
                               Παρασκευή  19/12               9:00 μ.μ.
                               Σάββατο 20/12                     6:00  &      9:00 μ.μ.
                                                             Κυριακή 21/12                     8:00 μ.μ.

Παραστάσεις : 2η & 3η  Εβδομάδα   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΩΝ
                          (Eβδομάδα Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς από 25/12  εώς  4/1) :
                                                              Πέμπτη                                 9:00 μ.μ.
                                                              Παρασκευή και Σάββατο     6:00 μ.μ.  &   9:μ.μ.
                                                              Κυριακή                               8:00 μ.μ.

Τιμές εισιτηρίων:              23 €, 17 € φοιτητικό
Διάρκεια:            2:05’
Πληροφορίες / κρατήσεις :  2310 205452  ,  6941517561
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

Theme by e-leoforos.gr.